GÖLGE

-YTD 8. Emek ve Başarı Ödülleri Özel Tiyatro En İyi Çıkış Yapan Oyun-

Yazan: Sercan Özinan
Yöneten: Ece Çelikçapa Özinan
Asistan: Seran Yazıcı
Müzik: Chevki, Sagopa Kajmer
Sahne Tasarımı: Onur Özcan
Afiş Tasarımı: Esma Engür
Oyuncular: Akdora Akalın, Ferit Çelik, Hasan Demirci, Ömer Faruk Çiçek, Sercan Özinan
Oyun Hakkında: Üç ‘erkek’ çocukluk arkadaşı. Bir tesadüf. Bir içki sofrası. Ve zihinlerinde saklambaç oynayan hatıralar. Gölge gibi takip eden, hatırlanmak istenmeyen olaylar. Bu oyun, ebelenmekten kaçan belleğin bir oyuna dönüşümüdür. Peki bu oyunda ebe kim?


GÖÇEBE

-XIX. Direklerarası Ödülleri Çocuk Oyunu Yapım Ödülü-

Tasarlayan: Alper Baytekin
Yöneten: Sercan Özinan
Asistan: Ömer Faruk Çiçek
Müzik: Uğurcan Karpuzoğlu
Sahne Tasarımı: Alper Baytekin
Afiş Tasarımı: Müjde Başkale, Gülşah Özdemir Koryürek
Oyuncular: Gözde Kısa -Çisem Çancı-, Ozan Karabulut -Bağış Angigün-
Oyun Hakkında: Oyun, fırtına sonucu sürüklenerek kendini daha önce hiç görmediği bir sahilde bulan Palika ile sahile kamp yapmaya gelen Putnik arasında geçer. Başlarda birbirlerinden çekinseler de zamanla anlaşmaya başlayan Palika ile Putnik arasında ufak bir sorun vardır.İkisi de birbirlerinin dilini bilmemektedir. Ancak bu onlar için ne kadar önemlidir?Birbirlerine yardım etmek için dil engel mi olacaktır?


AGAMEMNON = SÜPERMARKET

Yazan: Rodrigo Garcia
Çeviri: Nihal Mumcu
Yöneten: Sercan Özinan
Sahne-Dekor-Işık-Afiş Tasarımı: Ecem Dilan Köse
Oyuncu: Vahit Sarıtaş
Oyun Hakkında: Aishkylos’un Agamemnon oyununda efsaneye göre Troya savaşı sonrası eli boş gelmeyen büyük komutan Agamemnon, ganimet olarak Kasandra’yı getirmişti. Peki günümüzde sıradan bir adam Truva değil de süpermarketten dönerken hiç istemediği alakasız bir sürü şeyle eve dönerse ne olur? Kontrolünü kaybeden bu adam süpermarket poşetlerini bütün ağırlıklarıyla önümüze yığıp ‘temel ihtiyacını’ giderir iken şunu sorduruyor: Bu b.ktan trajedi içinde umudu nerede aramak lazım?


MORGUE SOKAĞI CİNAYETİ

Yazan: Edgar Allan Poe
Çeviri: Memet Fuat ve Dost Körpe’nin çevirilerinden yararlanarak tekrar düzenlenmiştir.
Uyarlayan-Yöneten: Sercan Özinan
Dramaturgi: Erdal Ozan Metin
Reji Asistanı: Asya Özkök
Sahne Tasarımı: Emrah Kürekçi
Kostüm ve Afiş Tasarımı: Rabia Kip
Işık Tasarımı: Utku Kara
Oyuncular: Begüm Alınca, Ece Çelikçapa, Hasan Ali Yıldırım, Kamil Can Denizman, Nevzat Cengiz, Sonat Dinçbaş, Umut Can Vicnelioğlu
Teşekkürler Ali Cüneyd Kılcıoğlu, Prof. Dr. Feray Odman Çelikçapa, Hakan İsmail Şiriner, Tiyatro Oyunbaz
Oyun Hakkında: 19. Yüzyıl edebiyatının en önemli isimlerinden olan Edgar Allan Poe’nun birçok yazara ilham kaynağı olan eseri Morgue Sokağı Cinayeti popülerliğini yüz yılı aşkın bir süredir korumaktadır. Yazarın; Fransa’daki bir gazete haberinden yola çıkarak kurguladığı bu yapıt, Morgue sokağında sıradışı bir şekilde işlenen cinayetin Auguste Dupin adında bir çözümleyicinin yardımı ile katilin bulunma sürecini konu edinir. ‘Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir... Biz bilgiyi vadilerin derinliklerinde ararız. O ise dağların tepesindedir...’


KAFES

Yazan Franz Kafka'nın 'Açlık Sanatçısı' isimli öyküsünden hareketle;
Uyarlayan-Yöneten: Sercan Özinan
Yönetmen Yard.: Hasan Ali Yıldırım
Kostüm Tasarımı: Hilal Polat
Dekor: Sanem Gençalp
Oyuncular: Deniz Telek, Hasan Ali Yıldırım, Sercan Özinan
Oyun Hakkında: Açlık Sanatçısı, Franz Kafka’nın kaleme aldığı son yapıttır. Sanatını aç kalarak icra eden ‘sanatçı’ , yaşamı boyunca bunu devam ettirecektir. Onun için göz önünde bulunmak ve dikkatleri üzerine çekmek yeterlidir. Menajer ise sanatçının bu açlığından yararlanır ve bunu seyirlik bir eğlenceye dönüştürür. Uyarlama sürecinde Kafka’nın katmanlı metnine sadık kalınmış, bu eğlencenin görüntüsü görünür kıldırılmaya çalışılmıştır.


HİÇ PROVA YAPILMADI

Koordinatör: Ece Çelikçapa
Oyuncular: Her oyun farklı bir performansçı tarafından icra edilmektedir.
Oyun Hakkında: Yazar yazdı. Oyuncu ve yönetmen hiçbir hazırlık yapmadı. Oyuncu, siz sahneye yerleştiğinizde hakkında hiçbir şey bilmediği oyunu okumaya başlayacak. Siz de dinleyecek ve oynayacaksınız. Çünkü bunu yazar istiyor. Not: Ne olacağını bir kişi dışında kimse bilmiyor.


DÖNÜŞÜM

Yazan: Franz Kafka
Çevirmenler: Ahmet Cemal, İlknur İgan ve Yekta Majiskül çevirilerinden yararlanılarak tekrar düzenlenmiştir.
Uyarlama - Dramaturgi: Ece Çelikçapa Sercan Özinan
Yönetmen: Sercan Özinan
Işık Tasarımı: Utku Kara
Işık Uygulama: Kerem Özdoğan
Kostüm Tasarımı: Hilal Polat
Afiş-Teaser: Orkan Varan
Oyuncular: Alper Günay Ece Çelikçapa Gökay Mutafoğlu Gözde Kısa Sercan Özinan
Oyun Hakkında: Franz Kafka’nın dünya çapında üne sahip bu öyküsü popülerliğini hala korumakla beraber, içerisinde neredeyse tüm toplumsal değerleri alt üst eden bir ilişki ağını barındırır. Yazarın, bu ilişki durumunu ‘aile’ kavramı üzerinden görünür kıldırması, kuşkusuz bu popülerliğini sağlamada en büyük etkendir. Hayatlarını, sahneleme olarak da merkezde bulunan ‘Gregor’a göre biçimlendiren Samsa ailesi ‘Gregor’ un ‘Değişim’i ile büyük bir ‘Dönüşüm’e maruz kalırlar. Sözü edilen bu ‘Dönüşüm’ aile üzerinde gerçekleşmektedir. Gregor’un ‘Değişim’i ise senelerce çalışan ve ailesinin geçimini sağlayan ve hiçbir sosyal yaşamı olamayan ‘Gregor’un özgürlük arayışıdır. Teşekkürler Oyunbaz, Hasan Şahintürk, Oğuz Arıcı, Aytunç Özer


WERTHER & LOTTE

J.W.Goethe’nin ‘Genç Werther’in Acıları’ adlı öyküsünden;
Uyarlayan-Yöneten: Sercan Özinan
Koreografi: Hartvig Hansen
Işık Uygulama: Kerem Özdoğan
Kostüm: Beril Öke Gülen
Afiş-Broşür: Ceyda Karadaş
Oyuncular: Ece Çelikçapa, Esra Yaşar, Gizem Pilavcı, Özge Öztürk, Özgür Özcan
Sevgili Wilhelm; Burada çok güzel bir kadınla tanıştım. Adı Charlotte. Çok akıllı biriyle sözlü olduğunu biliyorum fakat bu bilginin benim için hiçbir önemi yok. Bu yüzden sevgime karşılık vermiyor. Ve kararımı verdim Wilhelm, ölmek istiyorum. Ve bunu anlatacak birkaç kişiye ihtiyacım var.


Atlas Tiyatro Araştırmaları 2013 yılı mart ayından itibaren sahnelemeye başladığı Franz Kafka uyarlamaları İstanbul, Bursa ve İzmir'de gösterimlerini gerçekleştirdi.